Wpisy „się” porządkują. Dysk komputera też. Konto na chomikuj.pl założone: szybko-czytam.pl.

Wrzucony został set do poszerzania pola widzenia – kolumny pojedynczych liter. Cała zabawa sprowadza się do tego, żeby zmusić wzrok do skupienia się na środkowej kropce i, bez zerkania na boki, odczytać litery po bokach. Przy węższych kolumnach nie powinno stanowić to problemu. Ale przy szerszych pokusa podglądania bywa trudna do opanowania na początku.

Ćwiczenie poszerzania pola widzenia:

 1. Kolumny, w których wzrok trzyma się środkowej kropki: odczytywać litery znajdujące się na boku.
 2. Kolumny, w których wzrok ucieka na boki: skupić się na utrzymaniu wzroku na kropce i skupić się na próbie odczytania liter po bokach. Jeśli problem z uciekaniem na boki występuje od kolumn szerokości 6 cm, wówczas na tym zestawie proponuję się zatrzymać (t.j. skończyć z nim ćwiczenie upilnowania wzroku, a za szersze się nie brać).

Gdy odczytanie liter przy danej szerokości nie sprawia problemów z uciekaniem wzroku i w miarę szybko ono idzie, wówczas można się wziąć za ćwiczenie postrzegania. Należy mniejszą kartką na jak najkrótszą chwilę odsłaniać pojedynczo wiersz kolumny, określić widziane litery i potem na spokojnie sprawdzić.

Plan treningowy:

 1. Ćwiczenie poszerzania pola widzenia zaczynając od najmniejszego rozstawu kończąc na pierwszym zestawie, przy którym ćwiczenie polega na pilnowaniu oczy.
  Jeśli węższe zestawy nie stanowią problemu dla upilnowania oka oraz odczytania prawidłowych liter, dla oszczędności czasu dobrze potraktować je rozgrzewkowo – odczytywać z nich po kilka (np 5) wierszy i od razu przechodzić do szerszych.
 2. Jeśli na wybranym zestawie oko trzyma się środka kolumny oraz bezbłędnie i sprawnie idzie odczytywanie liter, wówczas na takim zestawie można ćwiczyć postrzeganie.
  Jeśli węższe zestawy przestają stanowić problem i dla tego ćwiczenia, można je stosować do rozgrzewki.

Z pomocy naukowych (poza patykiem do czytania) warto sobie zrobić okienko do trenowania. Na środku sztywnej, białej kartki formatu a6 (1/4 standardowej kartki z bloku technicznego) wyciąć okienko o wymiarach 9 mm x 70 mm (zrobić od razu drugą kartkę z okienkiem o wymiarach 9 mm x 110 mm). Wymiary są dostosowane do przygotowanych materiałów i przetestowane pod kątem wielkości. Idei korzystania z nich chyba nie muszę wyjaśniać. Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku, gdy oko ucieka – nie pozwala to podglądać następnych w kolejce wierszy.

Warto zainwestować w takie pomoce – będą potrzebne do kolejnych zestawów. Więc prędzej, czy później, będzie trzeba je wyciąć. Potrzebny szablon? Jeśli dacie znać, że tak, przysiądę do GIMPa, conieco zmajstruję i wrzucę na chomika.

Zestawy są wykonane na „papierze firmowym”. Sprawdzałem na sobie, czy nie przeszkadza on w treningu po wydrukowaniu. Mi nie przeszkadzał. Jednak dobrze by było, gdybym dysponował opiniami bardziej reprezentatywnej grupy.

Zestaw trudniejszy: grupy × jednoliterowe

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Dodaj do ulubionych
 • RSS

Podobne wpisy: