Na łamach niniejszej strony przedstawiłem już system zakładek cyfrowych. A czemu nie zrobić takiego systemu dla liter?

Oczywiście, jest to możliwe. Każdej literze alfabetu trzeba tylko przyporządkować jakiś obraz i mamy gotowy zestaw kolejnych zakładek. Poniżej moje propozycje:

Aananas
Bernardyn
Cebula
Detonator
Euro
EFTA
Giez
Hamak
Irys
Jota
Kafelek
eLdorado
eMpire State Building
eNcyklopedia
Okład
Peryskop
eRytrocyt
eSkulap
Telefon
Uran
Wuzetka
Igrek
Zetownik

Powyższe propozycje zakładek alfabetycznych zostały wybrane tak, by zaczynały się od danej litery wg przyjętego w Polsce zwyczaju ich wypowiadania. Najmniej udanym obrazem jest „igrek” – jeśli ktoś wpadnie na sensowną propozycję, niech napisze, bo mi nic normalnego nie przychodzi do głowy. Wyraz musi się zaczynać dokładnie tak, jak daną literę się wypowiada. Powyższą listę można wzbogacić o takie litery, jak ą, ę, ń, ź (brak pomysłu na zakładki – nadal propozycje mile widziane), ć (Ćma), ł (k), ó (Ósemka), ś (Ślimak), ż (Żeton). Najlepiej sobie stworzyć samemu własne zakładki, a powyższą listą posiłkować się, gdyby był problem z jakąś literą.

Zastosowanie. Prawdę powiedziawszy, to system zakładek alfabetycznych ja traktuję jako ciekawostkę i dowód, że ze wszystkiego można zrobić jakiś system pamięciowy. Nie stosuję go, gdyż jest zbyt mało pojemy. Ilość zakładek jest ograniczona do ilości liter w alfabecie. Do nauki nowych, obcych słów (nie ważne w jakim języku) literka po literce nie widzę sensu korzystać z powyższych zakładek, gdyż znam dużo łatwiejszy i szybszy sposób na to. Poza tym jak stworzyć sensowną zakładkę obrazkową dla AAA ? Chociaż na starcie może to być dość dobra metoda. Daje bowiem około 30 zakładek.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Dodaj do ulubionych
  • RSS

Podobne wpisy: