Tytuł wpisu idealnie oddaje jego tematykę. Nie pozostawia najmniejszego cienia wątpliwości, co do jego zawartości. Poza tym, że mi się kojarzy z Kubusiem Puchatkiem i przygodą misia o małym rozumku z zaklinowaniem w wyjściu z norki Królika, to nie bardzo widzę związku z szybkim czytaniem lub zapamiętywaniem. A będzie o… zapamiętywaniu!

Dotychczas pisałem o zapamiętywaniu informacji. Metody zakładkowe, metody słów zastępczych itp… Czas na przykład zastosowania mnemotechniki w zapamiętaniu sposobu wykonywania jakiejś czynności. Fragment z tytułu wpisu w kompletnym brzmieniu jest taki:

Z nory królika wybiega królik, okrąża drzewo i z powrotem wbiega do nory.

Jak widać powyższe krótkie zdanie zawierające takie elementy, jak (wartką) akcję, jest banalne do wyobrażenia. Dodatkowo posiada niezwykłe możliwości, jeśli chodzi o dodanie elementów uatrakcyjniających historyjkę, żeby ją lepiej zapamiętać (wyjątkowo fikuśny zając, futurystyczna nora, itp…). Zamykamy oczy na 30 minut i widzimy królika ubranego w płaszcz, lakierki, cylinder, chwytający parasol i wybiegający z norki, do której wejście jest zaopatrzone w drzwi obrotowe, przed którymi stoi elegancki boy hotelowy. Królik pędzi przed siebie z rozłożonym parasolem przytrzymując cylinder, żeby mu nie zwiał pęd powietrza. Goni do najbliższego drzewa, raz je okrąża i pędzi z powrotem do nory (z drzwiami obrotowymi itd…)

Niewinna historyjka mnemotechniczna zapamiętana. Czas uchylić rąbka tajemnicy: co, w ten sposób, zapamiętaliśmy? Przepis na skonstruowanie bomby atomowej jest nieco bardziej skomplikowany (głównym bohaterem by musiał być co najmniej hipopotam). Jest to sposób wiązania węzła żeglarskiego – węzła ratowniczego. Poniżej kolejne stadia wiązania z odpowiadającymi fragmentami historyjki:

Z nory królika (tak, to jest nora)

wybiega królik

okrąża drzewo

i z powrotem wbiega do nory

Jak widać, historyjki mnemotechniczne świetnie pozwalają na zapamiętanie sposobu wykonania czynności. O ile sama czynność może być skomplikowana, to po urozmajceniu historyjką jest banalna do zakodowania w pamięci. Jakby nie patrzeć ten sam sznurek jest norą, drzewem i pędzącym królikiem.

Jak zdobędę przyzwoite zdjęcia lub obrazki, wówczas nauczę w banalny sposób wiązania krawata. Będzie to wpis polityczny.

Obrazki oraz historyjka znalezione na Wikipedii. Obrazki udostępnione na licencji CC-BY-SA. A tutaj informacje o autorach.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Dodaj do ulubionych
  • RSS

Podobne wpisy: