Ostatnio poruszyłem problematykę zapamiętywania liczb. Rozwiązanie okazało się banalne w swej prostocie.

Liczby, których jest nieograniczona ilość, można wykorzystać jako zakładki. O ile ciała (w technice zakładek na ciele) nie można w nieskończoność dzielić bez przyswojenia sobie atlasu anatomicznego, to liczb nie powinno zabraknąć. Zakładki liczbowe, tak jak te znajdujące się na ciele, powinny być stałe. Bardzo trudne byłoby podczepianie informacji pod wyimaginowane karteczki z liczbami. Dlatego też korzystając z fonetycznego alfabetu cyfrowego należy kolejne liczby zamienić na odpowiednie obrazy i zakładka gotowa!

Dobrze by było samemu według wybranego systemu (ŻeToN lub CuDNy) wymyślić dla każdej liczby osobny, najlepiej pojedynczy, obrazek. Poniżej lista propozycji zakładek do obu systemów.

System CuDNy:

0 – Cło
1 – Dół
2 – Nóż
3 – M
4 – R
5 – Zoo
6 – Piła
7 – J
8 – Wół
9 – K

Oczywiście, gdybym nie miał zastrzeżeń, nie byłbym sobą. Cło to dość abstrakcyjna rzecz do wyobrażenia, dlatego proponuję zamiast cła słowo cel (tarcza do strzelania z łuku).

System ŻeToN

0 – Zoo
1 – Duch lub Taca
2 – Noe (ten od Arki z Biblii)
3 – Mysz
4 – R
5 – Liść
6 – J
7 – Kosz
8 – Fa (mydło)
9 – Pszczoła

Ten system jest przeze mnie już przetrawiony i troszkę zmieniony. Pierwotnie nie było w nim zera.

To by było na tyle. Żeby stać się szczęśliwym posiadaczem zestawu 10 zakładek liczbowych siadamy wygodnie, odprężamy się i wyobrażamy je sobie. Ja się tego nauczyłem w ten sposób, że łańcuchem połączyłem 10 przedmiotów w jedną historyjkę. Nie stanowiło problemu, żeby na wyrywki wyłuskiwać z pamięci, którą liczbę reprezentuje jaka zakładka.

Na koniec jeszcze raz zaznaczę, że system zakładek musi być stały. Na starcie należy zdecydować się na jeden z systemów kodowania liczb i konsekwentnie do niego nauczyć się odpowiedniego systemu zakładek. Jeśli tworzymy własne zakładki należy pilnować, żeby słowo stanowiące daną zakładkę nie zawierało liter zarezerwowanych dla innych cyfr. Przykładowo (system ŻeToN), jeśli 5 będzie reprezentowana przez lalkę, to będzie problem z zakładką dla liczby 557 (L=5, K=7).

W tej chwili dysponujemy zakładkami na dziesięciopozycyjną listę zakupów. Chętni mogą się pobawić w tworzenie zakładek dla liczb dwucyfrowych, trzycyfrowych itd… Mniej chętni mogą poczekać trochę (obiecuję, że wrzucę na dniach). Im dłuższa liczba do zakodowania, tym trudniej zrobić to za pomocą jednego słowa. Ale i na to jest sposób… Nie wszystkie patenty na raz!

Podziel się na:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Dodaj do ulubionych
  • RSS

Podobne wpisy: