Porcja kolejnych ćwiczeń z kośćmi. Jak w poprzednim zestawie, do poniższych ćwiczeń potrzeba, zasadniczo, 10 kości.

Ćwiczenie 3 i 4. Tutaj przydałaby się jeszcze jedna kostka. Ale z braku surowców można wziąć ćwiczyć przy układzie 1 + 9. Większą grupę kości rzucamy jak we wcześniejszych ćwiczeniach, odsłaniamy na ułamek sekundy. Pozostałą, jedną kostką rzucamy. I zadaniem jest odpowiedzieć ile kości spośród zasłoniętej grupy ma tą samą ilość wyrzuconych oczek, co ta jedna, przed chwilą rzucona. Drugi wariant tego ćwiczenia zakłada najpierw wybór ilości oczek, które będą nas interesować. Przed spojrzeniem na grupę kości wiemy już, na czym się skupić.

Ćwiczenie 5. Bierzemy 1 kostkę do ręki, kładziemy na stole przykrytą ręką. Na ułamek sekundy odsłaniamy i zasłaniamy – i już wiadomo (bez liczenia kropek) ile zostało wylosowane na kostce. Ważne jest to, żeby nie liczyć kropek – po prostu widzisz i wiesz, ile się wyrzuciło.

Sprawę utrudniamy: dobieramy kostkę (czyli są 2 sztuki). Mieszamy je w dłoniach, kładziemy na stole (tak, żeby leżały obok siebie) przykryte dłonią, na momencik odsłaniamy i zakrywamy. Zapewne wielu z Was bez wykonywania jakichkolwiek obliczeń będzie znać sumę oczek na obu kostkach. Po uświadomieniu sobie ile jest – sprawdź, czy się nie pomyliłeś.

Sprawę utrudniamy coraz bardziej: dobieramy kolejną kostkę, mieszamy, kładziemy na stole, odsłaniamy i zasłaniamy. Nie dodajemy! Od razu wiemy ile się wyrzuciło. A jeśli z tym jest problem wówczas staramy się szacować i sprawdzić, czy dobrze zostało oszacowane. Jeśli są poważne problemy – dodajemy jeszcze 2 kości i wykonujemy kilka rzutów w stopniu super trudnym. Mózg będzie starał się podołać zadaniu i przełączy się na wyższe obroty. Po kilkunastu rzutach super-trudnych należy odjąć te 2 kości i spróbować całość powtórzyć przy ilości, która pierwotnie sprawiała trudności. Powinno być prościej. No i w ten sposób ćwiczymy aż będzie można zaimponować otoczeniu biegłością w szybkim sumowaniu rzutów 10 kości jednocześnie!

Podziel się na:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • Dodaj do ulubionych
  • RSS

Podobne wpisy: