Dzisiaj były ostatnie zajęcia, w ramach których zrobiliśmy podsumowanie całego kursu. Przytoczę je poniżej.

Poznaliśmy kilka metod pamięciowych:

 1. Technika zakładek na ciele
 2. Łańcuchowa metoda zapamiętywania
 3. Technika słów zastępczych
 4. Cyfrowy alfabet (jako główny system pamięciowy)

Trening z książką:

 1. Kartkowanie
 2. Czytanie zygzakiem
 3. Czytanie z podwójną fiksacją
 4. Czytanie z ciągnięciem wskaźnikiem
 5. Czytanie selektywne

Kurs się skończył, więc czas na wnioski.

 1. Robiliśmy pomiar prędkości czytania. Wyszło mi 750 słów/minutę. Efekt (chyba) jest. Chociaż muszę przyznać, że rozumienie mi nieco spadło. W przypadku tzw. „literatury pięknej” jestem w stanie opowiedzieć, o czym przeczytałem. Detale, niestety, umykają.
 2. Co mi kurs dał? Uwierzyłem w możliwość osiągania wyznaczonego celu przez codzienną, systematyczną (ale nie strasznie czasochłonną) pracę. Fakt, że miałem porządną motywację – kurs tani nie był. Zwiększyłem prędkość czytania z 263 do ok. 750 słów/minutę (przyspieszenie niemalże o 200%). Mam pomysł i chęć na dalsze ćwiczenie. Wiem, jak działa szybkie czytanie. Wiem co to są mapy myśli i do czego ich używać.
 3. Czego kurs mi nie dał? Niestety, nie jest to jeszcze czytanie na zasadzie widzę-wiem. Uważam za niestysfakcjonujące obniżenie stopnia zrozumienia, ale traktuję to jako etap przejściowy. Żałuję, że w programie zajęć nie było nauki uczenia się na życiowych przykładach (np. nauczyć się wiedzy zawartej w tekście).

Jak teraz ćwiczyć? Co 2-3 dzień dobrze zrobić pełny trening „techniczny”, czyli rozgrzewka z kośćmi, zestaw i ćwiczenie z książką. Ja planuję codziennie czytać coś. Mam zamiar, również, zabrać się za teksty popularnonaukowe. Czytać jakiś średniodługi tekst technikami szybkiego czytania i, w celu sprawdzenia wychwycenia informacji, zrobić szybką mapę myśli obrazującą wyczytane informacje (tzw. etap wydobycia informacji). Zobaczymy, jak będzie to wyglądać.

Wraz z tym wpisem blog wchodzi w nowy etap swojej egzystencji. Będę go uzupełniać co jakiś czas wpisami relacjonującymi moje dalsze postępy. Jeśli odnajdę jakieś ciekawe materiały o szybkim czytaniu, uczeniu się albo ćwiczenia, postaram się tutaj o tym wspomnieć. Jeśli będziecie dysponować materiałami wartymi zamieszczenia tutaj albo jakimiś pytaniami lub prośbami – piszcie na maila szybkoczytam.pl@gmail.com. Postaram się odpowiedzieć na pytania w miarę posiadanej wiedzy i kompetencji.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Twitter
 • Dodaj do ulubionych
 • RSS

Podobne wpisy: